Stary piernik gwarancją dobrobytu!
Ciekawostka

Stary jak piernik. W tym powiedzeniu kryje się cała historia ciasta piernikowego. I rzeczywiście - piernik ma w polskiej sztuce kulinarnej wielowiekową tradycję. Wypiekało się go na naszych ziemiach już za czasów Polski szlacheckiej. Twarde ciemnobrązowe ciasto pachnące miodem, przyprawami korzennymi i wszelkimi bakaliami, było dla naszych przodków symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego.
W dawnych czasach pierniki były doskonałym towarem eksportowym. Ciasto zostało tak pomyślane, aby przetrwać długie podróże lądowe. Swoją trwałość zawdzięcza z jednej strony dużej zawartości przypraw korzennych, a z drugiej - swojej twardości i suchości. Dlatego pierniki wigilijne zwyczajowo robi się zaraz po Andrzejkach, aby do Wigilii nabrały pełnego aromatu, smaku i kruchości.Co ciekawe, w zimnym i suchym miejscu ciasto piernikowe daje się przechować nawet przez kilka miesięcy!

Obecnie bogactwo wigilijnych pierników może przyprawić o zawrót głowy. Może to być ciasto przekładane marmoladą albo małe ciasteczka fantazyjnie powycinane w różne figurki. Bajecznie udekorowane lukrem, posypką, kandyzowanymi owocami, przybierają formy gwiazdek, aniołków, serduszek, dzwoneczków, czy domków Baby Jagi. Trafiają jako smakołyki na stół wigilijny lub jako ozdoby na choinkę, gdzie naszym przodkom wróżyły dostatek na przyszły rok. Dlatego w tym roku nie zapomnijcie zaopatrzyć się w piernik. Skoro jest gwarancją dobrobytu, warto go mieć!
Komentarze (1)
Melania już upiekła pierniki,są pyszne!
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie